Jakou parabolu ?

Velikost paraboly volíme podle toho, kolik družic chceme sledovat a taky podle místa instalace (česká republika, zahraničí atd.). Pro příjem programů z jedné družice ( Astra1, Hotbird, Astra 3 ) bude stačit parabola o průměru kolem 60 cm. pokud se rozhodnete pro příjem ze 2 nebo více družic, tak zvolte parabolu o min. průměru 80 cm. rovněž doporučujeme zvolit hliníkovou parabolu, která vám zajistí delší životnost.

A jaká velikost paraboly je optimální ? Vyzkoušeli jsme příjem německých pořadů z Astry na parabolu 28 cm a na “podušku” 38×38 cm. Avšak minimum pro běžné použití, které doporučujeme je aspoň 60 cm. Na Moravě a na Slovensku raději používejte větší. Podobná velikost vyhovuje i pro nové satelity Hot Bird a Eurobird a jak jsme vzpomínali i pro obě satelitní pozice Astry. Pro Thory, Siriusy, Koperniky a novější Eutelsaty na 16., 10. a 7.stupni východně, je lepší použít paraboly o průměru 80 - 90 cm, na ostatní družice pak doporučujeme 120 cm. Příjem z dálnějšího východního (zaměřeno na 60 - 78,5 stupňů východně) a ze západního orbitu (zaměřeno na 21,5 až 58 stupňů západně) nám však často ani 140 cm nezaručí kvalitní obraz bez “šumu” či výpadků digitálního signálu.

Mezi kvalitní zahraniční paraboly patří Hirsmann, Kathrein a Swedishe Microwave, ale ty jsou velmi drahé. Vždy však platí, že než se honit za nižší hodnotou šumového čísla konvertoru, je lépe zisk získat zvětšením průměru paraboly. U ofsetových parabol je velký výběr různých výrobců i u nás. Zde bychom upřednostňovali výrobky z duralu s dobrou povrchovou úpravou, jednoduchou a pevnou konstrukcí s držákem konvertoru (hovorově “labutí”)

Tags: , , ,

Comments are closed.